„Kroniki obrazkowe” ​Wystawa akwarel Henryka Becka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

„Kroniki obrazkowe” ​Wystawa akwarel Henryka Becka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

22 marca 2016 roku Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Marek Ziętek oraz Zastępca Dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej Ewa Młynarczyk uroczyście otworzyli wystawę akwarel prof. Henryka Becka, pt. „Kroniki obrazkowe”, przygotowaną przez GBL. Ekspozycję można oglądać do 8 kwietnia 2016 roku w Centrum Naukowej Informacji Medycznej Uniwersytetu.

Otwarta wystawa to zbiór 56 obrazków, malowanych głównie akwarelą, ale także gwaszem, techniką mieszaną i kolaży, powstałych w okresie 1937-1946. Henryk Beck (1896-1946), profesor ginekologii i położnictwa na Uniwersytecie Wrocławskim w 1946 roku był nie tylko lekarzem, uznanym ginekologiem, absolwentem Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie we Lwowie ale także artystą. W zbiorach Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki znajdują się 1653 akwarele jego autorstwa.

Jestem zaszczycona, że dzień przed 70. rocznicą śmierci profesora Henryka Becka mogę wspólnie z Państwem otwierać poświęconą mu wystawę. To właśnie tu, we Wrocławiu, objął on po II Wojnie Światowej kierownictwo Katedry Ginekologii i Położnictwa, które przerwała nagła i nieoczekiwana śmierć. Cieszę się, że możemy pokazać Państwu 56 akwarel jego autorstwa. Mam nadzieję, że ten wybór będzie dla Państwa źródłem przyjemności i miłych doznań. A stanie się tak nie tylko dzięki kunsztowi malarskiemu, ale również dzięki humorowi i satyrze, które tak często gościły w pracach Henryka Becka - powiedziała Ewa Młynarczyk, Zastępca Dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej.

Zwiedzający mogą zapoznać się ze swoistą kroniką życia Henryka Becka, a także przeczytać fragmenty jego życiorysu, dowiedzieć się szerzej o rodzinie profesora, jego pracy zawodowej i pasjach. Wystawie towarzyszą plansze, na których zawarte są informacje dotyczące szczegółów z życia Henryka Becka, a także archiwalne zdjęcia i dokumenty.

Tytułowe „Kroniki obrazkowe” to zwrot, jakim w korespondencji do syna posłużył się Adolf Beck, ojciec Henryka, pisząc o akwarelach. Henryk Beck tworzył swoje prace na papierze, bibule, kolorowym kartonie, ale wykorzystywał także druki recepturowe i stronice książek. Szkice wykonywał ołówkiem, malował najczęściej akwarelami mało rozprowadzonymi wodą, dającymi intensywne barwy. Stosował również technikę mieszaną, używał czarnego i czerwonego tuszu oraz gwaszu. Czasami posługiwał się piórkiem i tuszem, przeważnie w połączeniu z akwarelą i gwaszem. Niekiedy także robił kolaże, wykorzystując wycinki z gazet, znaczki pocztowe, wycinanki.

Galeria