Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów 2018

W sobotę, 19 maja 2018 r., Dział Starej Książki Medycznej, jak co roku, otworzył swoje podwoje dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów.

Główną atrakcją sobotniej nocy była wystawa przygotowana ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku: „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”, która przedstawia zagadnienia związane z czystością na wsi na przełomie XIX i XX wieku. Sprzęty związane z utrzymywaniem czystości wzbogacała wystawa plakatów o propagowaniu higieny, a także zbiorów Działu, poświęconych tej tematyce. Goście odwiedzający Dział Starej Książki Medycznej mogli się także dowiedzieć więcej o higienie w przeszłości oraz tradycyjnych kosmetykach naturalnych podczas warsztatów, organizowanych z okazji Nocy Muzeów we współpracy z Aleksandrą Pniewską, archeolożką, a z zamiłowania zielarką.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ekspozycja poświęcona Szpitalowi Maltańskiemu, prezentująca dokumenty, fotografie, narzędzia oraz sprzęty pochodzące ze zbiorów GBL i Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Goście mogli zobaczyć ponadto niedostępną na co dzień stałą ekspozycję Działu, w skład której wchodzą najciekawsze zbiory archiwalne, muzealne oraz księgozbiór. Wystawy czasowe poświęcone higienie można będzie jeszcze oglądać do połowy września, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00, w siedzibie Działu Starej Książki Medycznej GBL, przy ul. Jazdów 1A w Warszawie.

Galeria