Noc Muzeów 2024 w GBL
18 maja 2024 odbyła się jubileuszowa, dwudziesta edycja warszawskiej Nocy Muzeów, w której jak co roku wzięła udział Główna Biblioteka Lekarska. Przygotowana przez Dział Starej Książki Medycznej specjalnie na to wydarzenie wystawa przyciągnęła tłumy warszawiaków. Jeszcze przed otwarciem drzwi, o godzinie 19:00, chętni do zwiedzania ustawiali się już w kolejce, sięgającej Alei Szpitala Ujazdowskiego. Frekwencja w tegorocznej edycji była wyjątkowa i sięgnęła 1525 gości, co stanowi absolutny rekord.
W tym roku zwiedzający zapoznać mogli się z wystawą „Gabinet Osobliwości Głównej Biblioteki Lekarskiej”, przedstawiającą eksponaty niesamowite, osobliwe, czasem przyprawiające o gęsią skórkę. Spokojne na co dzień sale dawnego pawilonu chirurgicznego wypełniły się tłumem gości, którzy z zainteresowaniem oglądali między innymi kołtun, przestrzeloną czaszkę pochodzącą z ekshumacji w Lesie Kabackim i wszelkiego rodzaju przekroje anatomiczne. Zainteresowanie wzbudzały też dokumenty dotyczące stosowania jeszcze w XX wieku na polskiej wsi pasa cnoty.
Noc Muzeów była też rzadką okazją do zapoznania się przez szerokie grono odwiedzających ze stałą ekspozycją: wystawą Primum non nocere, prezentującą najcenniejsze zbiory muzealne oraz Wokół Maltańskiego Krzyża, z zaimprowizowaną salą powstańczego szpitala. W korytarzu rozmieszczone były tablice z wystawy Pro Patria et Humanitate, przybliżające dzieje budynku i mieszczących się w przeszłości w kompleksie Szpitala Ujazdowskiego instytucji - Szkoły Podchorążych Sanitarnych oraz Centrum Wyszkolenia Sanitarnego.
Świadectwem pozytywnego odbioru ekspozycji było nie tylko samo liczne uczestnictwo, ale też szereg rozmów, podczas których goście wyrażali się z uznaniem o eksponatach i programie wystawy. Wiele spośród przybyłych tego wieczora osób deklarowało, że do Głównej Biblioteki Lekarskiej trafiło nie przypadkiem, lecz skutecznie zachęceni zapowiedzią wystawy i plakatem.