"Ogrody Kobiecości" w Dziale Starej Książki Medycznej GBL

"Ogrody Kobiecości" w Dziale Starej Książki Medycznej GBL

8 marca została udostępniona dla zwiedzających wystawa, poświęcona ujęciom kobiet w czasopiśmiennictwie medycznym oraz w zbiorach Głównej Biblioteki Lekarskiej.

Wystawie towarzyszy ekspozycja obrazów Krystyny Mojskiej. Będzie ją można oglądać do końca maja w Dziale Starej Książki Medycznej GBL, przy ul. Jazdów 1A w Warszawie.

7 marca odbyło się spotkanie prasowe dla dziennikarek piszących o zdrowiu i urodzie, podczas którego, oprócz prezentacji ekspozycji, odbył się także warsztat, na którym panie miały możliwość przygotowania szminki we współpracy z Małgorzatą Ruszkowską z Mead Ladies.

„Ogrody Kobiecości” to ekspozycja prezentująca kobiecość w różnych jej odsłonach: zdrowiu, urodzie i pielęgnacji, higienie, ubiorze czy seksualności. Na wystawie przedstawiono m.in. wybrane recepty na dolegliwości kobiece z renesansowych zielników, w tym najstarszego polskiego zielnika wydanego drukiem w 1534 roku: „O ziołach y o moczy gich, o paleniu wódek z ziół, o oleykach przyprawianiu, o rzeczach zamorskich…” Stefana Falimirza. Wzrok przyciągają także grafiki kobiet z przedwojennych czasopism oraz ekslibrisy z wizerunkami kobiet, ze zbiorów GBL. Zwiedzający będą mogli zobaczyć również narzędzia lekarskie, poradniki dla kobiet, w tym na przykład „Lekarkę domową: złotą księgę kobiecą ku oświecaniu i pouczaniu dla zdrowych i chorych o najważniejszych kwestjach nauki zdrowia i lecznictwa” napisaną przez Janinę Springer, wydaną w roku 1928. Pozycja ta otrzymała nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Higienicznej w Dreźnie i obejmuje wszystkie zagadnienia ówczesnej opieki i higieny domowej nad chorym. Niewątpliwą gratką są reklamy leków i środków kosmetycznych z czasopism okresu międzywojennego. Pochodzą one z periodyków związanych z polskim przemysłem chemicznym i drogeryjnym, takich jak poznańskie „Wiadomości Drogistowskie” i „Drogerzysta” oraz warszawskiego „Drogisty”.

Wystawę zamyka ekspozycja obrazów (pejzaży i kwiatów) Krystyny Mojskiej. Niegdyś pielęgniarka, przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2000 roku. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych i szereg zespołowych. Bierze aktywny udział w plenerach krajowych jak i zagranicznych. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w wielu krajach, np. w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie, Niemczech czy na Węgrzech. Prowadzi galerię autorską i jest członkiem krasnostawskiego stowarzyszenia "Twórców Kultury Paleta".

„Ogrody kobiecości” oglądać można od 8 marca 2017 roku, w godz. 9.00 – 15.00, w Dziale Starej Książki Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej przy ul. Jazdów 1A w Warszawie.

Galeria