Wernisaż wystawy „Mistrz Religa. Człowiek. Lekarz. Polityk” oraz otwarcie gorzowskiego Oddziału GBL w nowej siedzibie

3 marca 2023 roku w budynku Biblioteki Głównej Akademii im. Jakuba z Paradyża odbyło się otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek. Lekarz. Polityk” połączonej z otwarciem Oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej w nowej siedzibie.

Wystawa została zrealizowana z inicjatywy i inspiracji Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego pod kierunkiem dr n. przyr. Wojciecha Giermaziaka – Dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego – Bożena Chudak oraz Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – Ewa Skrbeńska. Zebranych gości przywitał dyrektor Biblioteki Głównej AJP Sławomir Jach, następnie głos zabrała JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, która podkreśliła znaczenie podjęcia współpracy pomiędzy AJP i GBL. Następnie głos zabrał kierownik Oddziału GBL Jarosław Spychała, który odczytał list Dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej Wojciecha Giermaziaka skierowany do JM Rektora i uczestników wydarzenia. Zebranym gościom zaprezentowano siedzibę Oddziału, przedstawiono pracowników oraz zaprezentowano zbiory tradycyjne (książki, czasopisma), a przede wszystkim ofertę dostępu do najnowszej wiedzy medycznej poprzez bogate bazy czasopiśmiennicze i bibliograficzne oraz pozostałe usługi oferowane przez GBL.

W konferencji prasowej udział wzięli: JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, Kierownik Oddziału Gorzowskiego Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie Jarosław Spychała i Dyrektor Biblioteki Głównej im. Elizy Orzeszkowej Akademii im. Jakuba z Paradyża Sławomir Jach.

Jako pierwsza głos zabrała JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, która powiedziała, że „rozpoczęliśmy od wernisażu wystawy poświęconej człowiekowi wyjątkowemu, ikonie polskiej medycyny (…). Otwarcie Oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej w naszej Uczelni jest dla nas tak ważne, ponieważ jest to kolejny krok w rozwoju kierunków medycznych”.

Następnie głos zabrał Jarosław Spychała powiedział, że „biblioteka lekarska w Gorzowie istnieje nie od dziś, istnieje od 30 lat (…). Dzięki nawiązaniu współpracy z Akademią im. Jakuba z Paradyża, która postawiła tak mocno na kierunki medyczne my, jako Biblioteka Lekarska, postanowiliśmy współpracować w tym rozwoju, z obopólną korzyścią (…). Świetne warunki lokalowe powodują, że możemy także rozwinąć swoją ofertę kulturalną. Dzisiaj rozpoczęliśmy wystawą o prof. Relidze, w planach mamy kolejne interesujące wystawy i myślę, że dzięki temu środowisko tutaj, nie tylko medyczne, ale środowisko lokalne, mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego i okolic częściej będą zachodzić i odwiedzać naszą bibliotekę.”

Z kolei Dyrektor Biblioteki Głównej Sławomir Jach dodał, że „nareszcie w Gorzowie będzie takie miejsce, gdzie wszyscy, którzy pracują w ochronie zdrowia, ci, którzy kształcą, ci, którzy będą pracowali w ochronie zdrowia i ci, którzy będą tworzyli naukę będą mieli wszystko w jednym miejscu (…). Dzisiaj idziemy naprzód, otwieramy się na wszystkie środowiska i ułatwiamy im zdobywanie wiedzy, zdobywanie zawodu i wreszcie zdobywanie pracy w ochronie zdrowia. Cieszę się, że w ten sposób możemy pomóc, ułatwić studia na kierunkach medycznych (…).”

Wystawa jest otwarta dla wszystkich chętnych do 21 marca 2023 r.


Media o wydarzeniu

Radio Gorzów Zapowiedź Uroczystości 03.03.2023 https://radiogorzow.pl/167190/slawomir-jach/

Radio Gorzów 03.03.2023
https://radiogorzow.pl/167231/gorzowski-oddzial-bi...

Telewizja Gorzów 03.03.2023 https://radiogorzow.pl/167231/gorzowski-oddzial-bi...

Akademia im. Jakuba z Paradyża 03.03.2023
https://ajp.edu.pl/wydarzenia/6414-gorzowski-oddzial-glownej-biblioteki-lekarskiej-w-naszejuczelni.html

Gorzowskie.pl https://www.gorzowskie.pl/artykul/2537,biblioteka-...

Galeria