„Onkokosmetyka​ – temat pomijany w gabinetach lekarskich i kosmetycznych" - wykład w Piotrkowie Trybunalskim

7 listopada 2023 roku w czytelni piotrkowskiego oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej odbyło się spotkanie z członkiniami Piotrkowskiego Stowarzyszenia Amazonek „Kamilki”.


Po bardzo pracowitym różowym październiku – miesiącu promującym profilaktykę raka piersi, piotrkowskie Amazonki skorzystały z zaproszenia na wykład „Onkokosmetyka – temat pomijany w gabinetach lekarskich i kosmetycznych”. W trakcie wykładu Panie zapoznały się z wczesnymi i późnymi odczynami po radio- i chemioterapii występującymi na skórze, o ich pielęgnacji i metodach złagodzenia. Szeroko omówione zostały substancje aktywne zawarte w preparatach stosowanych w celu zniwelowania działań niepożądanych w trakcie, i po leczeniu onkologicznym. Przedstawiono i zademonstrowano na modelce zabiegi, które można stosować w ramach pielęgnacji domowej, z zastosowaniem odpowiednich preparatów. Zaprezentowano techniki masażu i automasażu skóry twarzy oraz omówiono zabiegi bezpieczne, które można przeprowadzać w zależności od stanu zdrowia i czasu, który upłynął od zakończenia leczenia.

Szeroki zakres wiedzy przedstawiony w trakcie wykładu został przygotowany w oparciu o najnowsze artykuły naukowe dostępne w zasobach Głównej Biblioteki Lekarskiej przez Anitę Kasprzycką, która, posiadając również uprawnienia zawodowe i będąc w trakcie studiów podyplomowych z Kosmetologii nowoczesnej, przeprowadziła pokaz zabiegów.

Spotkanie przebiegło w przyjemnej atmosferze, połączonej z wzajemną wymianą doświadczeń i perspektywą dalszej współpracy.

Galeria