Wystawa Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk w Białej Podlaskej

Wystawa Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk w Białej Podlaskej

16 września 2019 r. w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk oraz spotkanie wpisane w cykl Z lekarzami po godzinach z dr. n. med. Jerzym Paluszkiewiczem, specjalistą anestezjologiem, który przedstawił temat: I Ty możesz podarować komuś życie.

Ekspozycja została zrealizowana z inicjatywy i inspiracji Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego pod kierunkiem dr. n. przyr. Wojciecha Giermaziaka, Dyrektora Głównej Biblioteki Lekarskiej.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczący w otwarciu wystawy w Senacie RP w 10. rocznicę śmierci Zbigniewa Religi, powiedział: Profesor Zbigniew Religa był wielkim wielbicielem człowieka i wielkim wielbicielem życia, w tym znaczeniu, żeby ono trwało jak najdłużej, wbrew wszystkim przeciwnościom losu. To było jego wielkie wyzwanie i wielkie powołanie, któremu, myślę, cały się poświęcił.

Prelekcję wygłosił dr. n. med. Jerzy Paluszkiewicz, który przybliżył zgromadzonym historię transplantacji, zasady jej przeprowadzenia, perspektywę prawną. Podkreślił wagę zabiegu, ponieważ co 5 dni w Polsce umiera jedna z osób oczekujących na przeszczepienie narządu … Umiera – nie z powodu braku leczenia, ale z powodu braku narządów do transplantacji…
Goście mieli okazję wypełnić oświadczenie woli oraz otrzymali materiały edukacyjne dotyczące podstawowych informacji potrzebnych w przypadku przeszczepiania narządów.

Dr. n. med. Jerzy Paluszkiewicz – absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie. Od 1979 r. podjął pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białej Podlaskiej, gdzie od 1988 r. do 2018 r. pełnił funkcję ordynatora Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii . W latach 1994-1999 był konsultantem wojewódzkim w tej specjalności. Kierował przewodem specjalizacyjnym 9 lekarzy anestezjologów. Aktualnie od 2018 r. przebywa na emeryturze, jednak nadal czynnie uprawia zawód lekarza.

Galeria