Wystawa „Zwykli Niezwykli lekarze w getcie warszawskim – Anna Braude-Hellerowa i Franciszek Raszeja”

Wystawa „Zwykli Niezwykli lekarze w getcie warszawskim – Anna Braude-Hellerowa i Franciszek Raszeja”

​04 kwietnia 2022 roku, na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy plenerowej organizowanej przez Muzeum Getta Warszawskiego pt. „Zwykli Niezwykli lekarze w getcie warszawskim – Anna Braude-Hellerowa i Franciszek Raszeja”.

Wystawa ukazuje sylwetki dwojga nieustraszonych lekarzy Anny Braude-Hellerowej, pediatry i dyrektora szpitala im. Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej 60 w Warszawie i Franciszka Raszei, cenionego specjalisty na polu badań, jak też praktyki w dziedzinie ortopedii.

Walcząc z epidemią tyfusu i plagą głodu oboje stracili życie, niosąc pomoc udręczonej społeczności żydowskiej, więzionej w murach getta.

Wśród zgromadzonych i prezentowanych na wystawie materiałów znalazły się także dokumenty archiwalne pochodzące ze zbiorów Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie.

Prezentowane kwestionariusze osobowe pierwszej rejestracji zawodów lekarskich, Anny Braude-Hellerowej, Franciszka Raszei i innych lekarzy związanych ze szpitalem im. Bersohnów i Baumanów wzbogaciły ciekawą ekspozycję.

Wystawę plenerową można zwiedzać od 4 kwietnia do 15 lipca 2022 r.

Galeria